Относно въпроси по законосъобразността на извършвания от работодателя подбор по чл. 329 от Кодекса на труда при съкращаване на щата
Със свое Определение № 1268/25.05.2023 г., постановено по гр.д. № 46/2023 г., по което Правна кантора "Иванова и съдружие" осигури процесуално представителство за работодател, Върховният касационен съд на Република България (ВКС) се е произнесъл и по следните въпроси:
1. При съкращаване в щата длъжен ли е работодателят да извърши подбор между всички работници/служители, заемащи сходни длъжности в рамките на обособеното звено?
2. Следва ли квалификацията на работниците, участвали в подбора, да се преценява въз основа на документи за завършено образование и допълнителна квалификация или е допустимо доказване със свидетелски показания?
По първият въпрос ВКС приема установеното с ТР № 3/16.01.2012 г. по тълк.д. № 3/2011 г. ОСГТК на ВКС, че при съкращаване в щата работодателят може, но не е длъжен да извърши подбор измежду работниците/служителите, заемащи сходни длъжности. В практиката на Върховния касационен съд, следваща тълкувателния акт, се приема, че задължението за подбор при спазване на критериите по чл. 329 КТ работодателят има до работниците/служители с еднакви трудови функции, изпълняващи трудовите си задължения в икономически и организационното обособено звено на предприятието.
По втория въпрос Върховния касационен съд приема, че образованието и квалификацията на участвалите в подбора лица не е необходимо да се докаже с писмени доказателствени средства. Достатъчно е работодателят успешно да докаже, че са спазени критериите по чл. 329 КТ.
Публикувана на: 17/08/2023